PROBLEM ZAKRESU REGULACJI USTAWOWEJ NIETYPOWYCH FORM ZAROBKOWANIA NA PRZYKŁADZIE ZATRUDNIENIA ZEWNĘTRZNEGO I PRACY PLATFORMOWEJ.

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

6 grudnia 2024.

Miejsce konferencji:
Łódź, konferencja w formule hybrydowej:
Wydział Prawa i Administracji UŁ, Sala Rady Wydziału (0.14)
ON-LINE, platforma Zoom

Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na VII Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” pt. PROBLEM ZAKRESU REGULACJI USTAWOWEJ NIETYPOWYCH FORM ZAROBKOWANIA NA PRZYKŁADZIE ZATRUDNIENIA ZEWNĘTRZNEGO I PRACY PLATFORMOWEJ.

Termin:
6 grudnia 2024 r. (piątek)


Miejsce konferencji:
Łódź, konferencja w formule hybrydowej:
Wydział Prawa i Administracji UŁ, Sala Rady Wydziału (0.14)
ON-LINE, platforma Zoom

Ramowy program wydarzenia do pobrania tutaj

Konferencja w formule on-line jest bezpłatna
Konferencja na Wydziale Prawa – płatność 150 PLN

Konferencja jest bezpłatna dla pracowników naukowych i doktorantów.

Opłaty należy dokonać na konto Organizatora najpóźniej do 30 listopada br.  
Nr konta: : 09 1240 3028 1111 0011 4490 9020

Rejestracja dostępna do 30 listopada 2024 r. (udział on-line do 4 grudnia)


Organizator:

 

 

Partnerzy strategiczni: 

Partner naukowy:

Partner główny wydarzenia:

Sponsorzy wydarzenia:

Patronat honorowy:   

 

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/1897708277305733/?ref=newsfeed

Założenia konferencji:

W Polsce od dłuższego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem upowszechniania się w gospodarce rynkowej nietypowych form zatrudnienia. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest chęć ograniczania kosztów pracy w celu poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz poszukiwanie coraz to bardziej elastycznych form zarobkowania. Te właśnie czynniki, a także globalizacja, cyfryzacja, rozwój nowoczesnych technologii i teleinformatyki, profesjonalizacja usług oraz niepewność wywołana pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie skutkują odchodzeniem od tradycyjnego modelu zatrudnienia opartego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Powyższe rodzi pytanie o potrzebę wprowadzenia nowych regulacji ustawowych, które ucywilizują funkcjonowanie nietypowych form pracy zarobkowej. Uczestnicy wydarzenia będą zastanawiać się nad tym czy i w jakim zakresie należy normować tę pracę, aby z jednej strony była świadczona zgodnie z obowiązującym prawem, gwarantując wykonawcom odpowiedni standard ochrony uwzględniający normy prawa międzynarodowego i Konstytucji RP, a z drugiej, aby nie utraciła walorów elastyczności i konkurencyjności. Nadmierna regulacja nietypowych form pracy zarobkowej będzie bowiem przeciwskuteczna. Doprowadzi do pozbawienia tych form podstawowych zalet decydujących o ich atrakcyjności zarówno dla podmiotów zlecających, jak i dla samych wykonawców. Ponadto będzie stanowiła nadmierną ingerencję w cywilnoprawną zasadę swobody umów, konstytucyjną zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasadę uczciwej (wolnej) konkurencji. W konsekwencji przeregulowanie przedmiotowej materii może doprowadzić do likwidacji czy marginalizacji nietypowych form pracy zarobkowej, co negatywnie wpłynie na rynek pracy oraz przyczyni się do wzrostu bezrobocia, nielegalnego zatrudnienia i szarej strefy.
Zastanawiając się nad zakresem ustawowej regulacji nietypowych form pracy zarobkowej uczestnicy konferencji skoncentrują uwagę na dwóch obszarach: zatrudnienie zewnętrzne oraz praca platformowa. Pierwsza z tych form jest jedynie częściowo unormowana przez ustawodawcę w zakresie zatrudnienia tymczasowego, a pozostałe jej odmiany na czele z outsourcingiem do dzisiaj nie doczekały się żadnej szczegółowej regulacji i jako konkurencja wobec zatrudnienia tymczasowego od lat budzą kontrowersje i wątpliwości w praktyce, doktrynie prawa oraz judykaturze. Z kolei praca platformowa będzie musiała być unormowana w polskim porządku prawnym z uwagi na konieczność implementacji przyjętej w 2024 roku dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform. Akt ten nakłada na polskiego ustawodawcę prawny obowiązek wprowadzenia domniemania stosunku pracy w sektorze platform internetowych, a także ustanowienia szczególnych norm regulujących m.in. powinności platform w zakresie przejrzystości zautomatyzowanych systemów monitorujących lub decyzyjnych i przejrzystości funkcjonowania platform internetowych (również o zasięgu transgranicznym) na obszarze RP oraz przetwarzania danych osobowych. Te właśnie zagadnienia będą przedmiotem pogłębionej dyskusji w gronie naukowców i praktyków podczas VII edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia”. Na szczególną uwagę w toku prowadzonej debaty zasługuje implementacja do polskiego porządku prawnego mechanizmu domniemania stosunku pracy, co może być początkiem rewolucyjnych zmian w polskim prawie pracy.
Adresaci konferencji:

Do dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli nauki prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, reprezentantów organów publicznych na co dzień stosujących to prawo (sędziów, pracowników Państwowej Inspekcji Pracy oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), przedstawicieli partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców), reprezentantów agencji zatrudnienia zajmujących się outsourcingiem, a także przedstawicieli największych platform internetowych działających na polskim rynku oraz wszystkie inne podmioty bezpośrednio zainteresowane problematyką stosowania nietypowych form zatrudnienia. Na wydarzenie zapraszamy również studentów i doktorantów zainteresowanych tematyką konferencji. 

Formularz rejestracyjny

Etap 1 z 2

Imię i nazwisko(wymagane)
Jestem pracownikiem naukowym(wymagane)
Email(wymagane)